2016. május 18., szerda

Rózsaregény


Csak mazochistáknak!


Részletek.


Újra egy egyetemi sztori, amit már nem tudok jó szívvel ajánlani, abból kiindulva amit elolvastam belőle. Szóval a Rózsaregényt Guillamue de Lorris kezdte el írni, de valamiért abbahagyta a 4060. sornál és ezután Jean de Meun folytatta, aki úgy érezhette, hogy így nem kerek a Föld, ezzel kezdeni kell valamit. És kezdett is, a 4061. sortól egészen a 21886. sorig. :')

Én, mint nagy romantikus alkat, mikor elolvastam az első pár sort, szerelmes lettem, azt hittem ez a regény egy világmegváltó szépség és nem hagyhatom ki. Hát igen... bedőltem neki.

"Az álmokban - mondják sokan -
valótlanságok képe van.
Ám álmodunk oly álmot is,
mi nem csal meg, mert nem hamis,
s láttatja, mi lesz, a valót." 

Rajnavölgyi Géza fordítása

Az egész történet igazából egy álomról szól, amiben a tulajdonságok vannak megszemélyesítve. Ezek a tulajdonságok egy zárt kertben laknak, ami nagyon szép és olyan mint maga a tündérvilág stb., stb., mint az álmainkban, azaz talán GdL* álmában. Ebbe a kertbe tud bemenni Szerelmesünk, akit Henyécske enged be. Ez a kert Gyönyör kertje, ő hozatott bele mindenféle növényt a nagyvilágból. A Szerelmesünk ezután körbejárja a kertet, ahol a jó tulajdonságokat látja táncolni és cseverészni meg élni. Finomság hívja táncba és ő táncol is velük egyet, majd folytatja az útját a kert belseje felé. Amint így sétálgat, észreveszi, hogy Szerelemisten követi kísérőjével, Édes Tekintettel. Édes Tekintet mint fegyverhordozó, viszi Szerelemisten íjait, amiből 10 db van. 5 jó és 5 rossz. Az 5 jó: Szépség, Jámborság, Nyíltszívűség, Nyájasság, Jó Modor. 

"Volt ott még öt nyíl, másmilyen, öt undorító förtelem,"

Gőgös, Aljasság, Szégyen, Csüggedés, Szeszélyesség.

Szerelemisten belelövi az öt jó íjat Szerelmesünkbe, aki így hűséget fogad neki. Kap négy segítőt is, Reményt, Édes Gondolatot, Édes Beszédet és Édes Tekintet. Ahogy sétálgat a kertben Szerelmes, meglát egy rózsabimbót, amibe rögtön beleszeret és Szívesen Lát leszakítja neki a bimbó melletti levelet. Ez okozza a problémát, ugyanis a rózsák őrzői meglátják ezt, - akik mind rosszak - és Szégyenkezésnek elmesélik ezt. Szégyenkezés megbünteti Szívesen Látot, akit egy toronyba zárat, majd egy anyót rendel mellé, hogy az őrizze. De Szégyenkezés nem csak tornyot építtet, hanem várfalat is sziklából, hogy a rózsák közé senki ne tudjon bemenni. Szerelmesünk szomorú és tanácstalan, majd Értelem megmondja neki, hogy miben hibázott, adja fel a szerelmét és ha nem is tudja, legalább fogja vissza azt. Emiatt Szerelmes megharagszik Értelemre.

[Itt van vége az első pár résznek, amit elolvastam] 

A második pár rész már szinte teljesen másról szól, (~ 20889. sortól) van benne egy Pügmailon nevű művész, aki bármihez is nyúl, abból mindig szépet alkot. Pügmalion egy bábut készít magának, mert társra vágyik, de mikor elkészül vele, rájön hogy így nem az igazi. Elmegy imádkozni és az istenek életet lehelnek a bábujába. Az is kiderül, hogy Szívesen Lát kijutott.




Így vagy úgy, de a vége elég faramuci lett a Rózsaregénynek, úgy mint ennek a bejegyzésnek. Aki pontosabb képet szeretne erről a szövegről, az olvassa el a művet, de ha nincs annyira kitartó, akkor tudom ajánlani Rajnavölgyi Géza oldalát, ahol több és hitelesebb információhoz lehet jutni.
Senkit nem akarok elbátortalanítani a Rózsaregénytől, nem olyan rossz, mint ahogy beállítottam az írásom elején. Bocsánat, hogy ilyen furcsa lett ez a bejegyzés, de nekem nem a Rózsaregény lesz a kedvencem és felettébb örülök, hogy csak részleteket kellett elolvasni belőle. Persze az is igaz, hogy ha az egész művet elolvasom, akkor lehet, hogy teljesen más lesz a véleményem. Tehát a személyes véleményem csak a Rózsaregény részleteire vonatkozik, amit elolvastam, nem a szöveg egészére.

*Guillamue de Lorris

Betűkben gazdag szép napot!

Mtld









2016. május 16., hétfő

A lány a vonaton


A mai könyvet (sajnos) nem az egyetemen adták kötelezőolvasmánynak, viszont nekem egy kicsit összefüggésben van a sulival. Hogy miért? Olvass tovább!

A könyvet Paula Hawkins írta, és megjelenése után egyből a sikerlisták élére tört. A sztori egy fiatal nőről szól, aki minden nap ingázik a munkahelye és a lakhelye között. A vonatról mindig ugyan azt látja, ami fájdalmat is okoz neki, mert az egyik kis kertecske régen az övé is volt.

Instagram

Rachel a főszereplőnk egy olyan nő, akinek a kapcsolata azért ment tönkre, mert nem sikerült megtermékenyülnie. Ám a sorsával minden nap szembenéz, mert a régi háza előtt utazik el, amiben jelenleg az exe és annak új felesége lakik, a közös gyerekükkel. De nem csak ez az, ami bántja Rachelt. Pár házzal arrébb lakik egy szerelmespár, akit Rachel ideális párnak gondol, de egyik nap nem "Jess" és "Jason" kávézik a teraszon, hanem Jess és egy másik férfi.  Ez készteti arra, hogy tegyen valamit.

Az egyik nap hamarabb leszáll a vonatról és úgy gondolja, hogy felkeresi Jasont, hogy beszámoljon neki arról, hogy mit látott. Ehhez azonban el kell haladnia a régi házuk előtt, és ez még nagyobb gondot okoz. Az új feleség meglátja és szól a férjének, hogy tüntesse el innen. A férfi el is viszi egy parkba, hogy megbeszélje vele, hogy ne menjen többet oda, amikor úgy gondolja, hogy mident elmondott Rachelnek, otthagyja a parkban. Rachel szomorú lesz, feltörnek benne az emlékek és (újra) az alkoholhoz nyúl. Részegen mászkál a városban, elbotorkál a pályaudvarig, de igazából nem tud magáról semmit. Másnap mikor felkel észrevesz egy sebet a fején, de arra gondol, hogy biztos elesett a lépcsőn, de másra nem emlékezik. Így lesz gyanúsított egy gyilkosságban, Jess gyilkosságában.

Ettől kezdve elindul a lejtőn, visszaeső alkoholista lesz, zaklatni kezdi a volt férjét és annak feleségét, elveszti a munkáját és a lakótársának a terhére lesz.

Próbál Jasonnel kapcsolatba lépni, hogy elmondja, szerinte az a férfi a gyilkos, akivel Jess-t látta a vonatról, de csak nehezen tud beszélni Jasonnel és ráadásul ő nem hajlandó hinni neki.
A megoldást úgymond Jason hozza, ugyanis bezárja Jess szobájába Rachelt, aki talál egy telefont, amiben csak az exférje telefonszáma található. Rachel rájön, hogy az exe a gyilkos, és az első dolga az, hogy értesítse annak nejét, hogy a gyerekükkel együtt meneküljön.
A feleség először nem akar hinni neki, de megtalálják azt a telefont, amin Jess és a hűtlen férj tartotta a kapcsolatot és kiötlenek egy tervet Rachellel.

Ha tudni akarod, hogy mi lett a vége a könyvnek, azt ajánlom, hogy olvasd el!

Nekem nagyon tetszett ez a könyv, és annak ajánlom, aki már unja a sok happy endet vagy éppen nagy rajongója Agatha Christinek! De ezektől függetlenül is bátran bele lehet vágni a könyvbe. És ne felejtsétek el, hogy hamarosan jön a film is róla!!
Ha érdekel, hogy hogyan is függ össze a sztori a sulival, olvasd el a következő posztomat is! :)

Szép, betűkben gazdag napot kívánok!

Mtld



Troilus és Cressida

Sziasztok!

Eljött az idő ahhoz, hogy megírjam az első könyves beszámolómat, ami nem más, mint Troilus és Cressida története.

A regényt Geoffrey Chaucer írta ( kis túlzással az angol költészet atyja), és ez a szöveg az egyetlen, ami teljes egészében ránk maradt tőle. A történetnek három főszereplője van. Troilus az ifjú lovag, aki még sosem volt szerelmes, sőt megveti azt. Ha már Troilus, akkor a következő szereplő az az, aki ellopta ifjú hősünk szívét és eszét, Cressida. Cressida egy már özvegy lány, akinek nem volt könnyű az élete apja tettei miatt. És a kapcsolat megalkotója, és a fő szponzora valamint támogatója, Cressida nagybátyja Pandarus.





A sztori nem nagy durranás, végig csak drága Troilusunk sír, hogy nem kaphatja meg Cressidát, s mire megszerzi, elszakítják tőle. Troilus igazából nem tesz semmit a kapcsolatuk érdekében, csak azt teszi meg, amire Pandarus kéri. Pandarusnak sikerül összehozni unokahúgát Troilussal, de a kapcsolatuk nem lesz hosszúéltű, ugyanis Cressidát elcserélik egy hadifogolyra, így Cressida visszakerül az apjához. A nagy elválás előtt Cressda és Troilus (Pandarus segítségével) összehoznak egy találkát, ahol örök esküt fogadnak egymásnak, addig, amíg meg nem tudnak szökni. Ám ebből a nagy hűségből nem lesz semmi, ugyanis Cressidánkat egyből elcsábítja egy izmos lovag, Diomedesz. Troilus még sokáig levelekkel ostromolja Cressidát, ám választ nem mindig kap, vagy ha mégis papírt és tollat ragad Cressida, csak pár sorban válaszol Troilusnak. Az új kapcsolatról Troilusunk egy háborúban szerez tudomást, mikor meglátja Diomedeszen, azt az ajándékot, amit ő adott Cressidának. Amint hazatér hősünk, egyből levelet ír Cressidának, hogy megtudta miért nem ír már neki és tudja, hogy megszegte hűségesküjét. Szépséges hősnőnk pedig megírja neki, hogy: valóban ez történt.

 Nagyjából ez lett volna a Troilus és Cressida, amit az egyik egyetemi órámra olvastam el. Az olvasmánylistán, amit kaptam nem ez volt a legrosszabb regény, de a legjobb sem. Azért erről írtam bejegyzést nektek, mert egy könnyen befogadható és gyorsan elolvasható kis történet.




Még szeretnék hasonló történetekről írni, hogy miket olvas egy egyetemista, és hogy a kötelezők nem mindig rosszak!

Legyen betűkben gazdag szép napotok!

Mtld